Monografia Colegiului Tehnic „Panait Istrati”

27 May

Școala Medie nr. 4, cu sediul în strada Galați nr. 113, s-a înființat la 15 septembrie 1961. Din anul școlar 1965-1966 aceasta și-a schimbat denumirea în Liceul Teoretic nr. 4, iar din martie 1971 a primit numele de Liceul de Cultură Generală „Panait Istrati”. În septembrie 1971 s-a mutat într-un local nou, pe strada Plantelor nr. 13, unde funcționează și astăzi.

Până în 1977 instituția cunoaște un real succes datorat unor profesori exigenți și bine pregătiți: Maria Cogălniceanu, Ion Oprișanu, Iulian Preda, Mihai Țarălungă și alții care au obținut rezultate foarte bune, elevii lor devenind oameni importanți în diverse domenii de activitate.În anul 1977, în luna septembrie, Liceul de Cultură Generală „Panait Istrati” s-a transformat în Liceul Industrial „Panait Istrati” și a purtat acest nume până în 1979. Între anii 1980-1982 s-a numit Grup Auto „Panait Istrati”, din 1983 până în 1991 Liceul Industrial „Panait Istrati”, iar între 1992 și 2010 Grupul Școlar Industrial „Panait Istrati”.

În anul 1990 s-a desființat profilul industrial și s-a revenit la profilul teoretic. Din anul școlar 2003-2004 Grupul Școlar Industrial „Panait Istrati” are doar profil tehnic la liceu și Școală de Arte și Meserii.

La inițiativa doamnei profesoare Cornelia Horelu liceul a editat revista literară bilingvă ”Panait Istrati”.Din septembrie 2010 și-a schimbat denumirea devenind Colegiul Tehnic „Panait Istrati”. În ultimii ani toate cadrele didactice s-au străduit să obțină calitate în procesul de învățare. Profesorii își continuă munca în mod serios, având în centrul atenției elevii și capacitățile lor intelectuale.

*Sursa: Monografia Colegiului Tehnic „Panait Istrati”, Corina Marinela Bratosin, Vasilica Mitrofan, Brăila, Edmunt, 2012.

Rubrică: Damian Carmen, bibliotecar.