Muzica lumii între suflet și sunet

25 Feb

Miercuri, 19 ianuarie 2020, la Mediatecă, în cadrul proiectului lunar de educație muzicală ”Muzica lumii între suflet și sunet”, a avut loc o nouă întâlnire a iubitorilor de muzică clasică, prilej cu care domnul profesor Nicolae Băcanu, coordonatorul activității, a adus în prim-plan școala muzicală germană.

Explicațiile și exemplificările muzicale menite să ne facă să înțelegem și să recunoaștem compozițiile reprezentative pentru școala muzicală germană au fost însoțite de prezentarea Germaniei în date (dimensiuni istorice și geografice). Exemplificările, fie live, fie provenite din colecția Mediatecii a Bibliotecii, au ilustrat diversitatea, creativitatea, frumusețea și unicitatea compozitorilor germani. Elevi de la Liceul Economic ”Ion Ghica” (clasa a IX-a D) au recitat versuri din creația poeților germani, iar la pian au cântat elevii: Aron Pricop, Ivona Fratoștițeanu de la Liceul de Arte ” “Hariclea Darclée” și Xara Bârlă, Marian Damian de la Școala Populară de Arte ”Vespasian Lungu”, sub îndrumarea doamnei profesoare Raluca Ciucă.

Le mulțumim tuturor pentru implicare și participare!