Noutăți la Sala de Lectură

07 Aug

Cititorii pot consulta colecția revistei CERTITUDINEA, publicație de cultură, identitate, atitudine, sub egida Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România. Primul număr datează din 2017 și are apariție săptămânală. Publicația a ajuns la numărul 42 (săptămâna 2-16 iulie 2019). Director editorial este Miron Manega. Pe site-ul revistei găsim următoarele informații ce lămuresc identitatea acestei publicații: „În sensul strict al iniţiativei acestui proiect cultural, suntem câţiva: subsemnatul şi «colaboratorii» din caseta tehnică. În sensul mai larg, al apartenenţei la o comunitate spirituală care desfide apologia deznădejdii, credem că e vorba de un popor. Există încă un popor român din care nu ne e ruşine să afirmăm că facem parte. De aceea colegiul redacţional este alcătuit dintr-o echipă de profesionişti atemporali, prin urmare prezenţi. Contemporaneitatea lor nu mai trebuie demonstrată, a făcut-o deja istoria. Suntem, aşadar, o echipă mare şi actuală, din care fac parte atât cei care întâmplător nu mai sunt, cât şi cei trăitori care au apucat să fie, precum şi cei care îşi caută corect matca identităţii prin cultură.” Vă invităm la Sala de Lectură pentru a vă bucura de articolele variate!

Rubrică realizată de Elisaveta Drăghici, bibliotecar.