Parteneriat strategic – “Biblioteca, sursă de informare pentru protejarea mediului”

23 May

Biblioteca Județeană “Panait Istrati” Brăila a găzduit, joi, 19 mai 2016, la secția Mediatecă, o sesiune de informare desfășurată în cadrul unui proiect Erasmus + al Comisiei Europene – „Researching from the school library to improve the enviroment” – „Biblioteca, sursă de informare pentru protejarea mediului”. Grădinița cu Program prelungit nr. 2 din Municipiul Brăila este beneficiarul acestui proiect care se bazează pe colaborare pentru inovare didactică și schimb de bune practici educaționale. Desfășurat în șapte țări: Turcia, Italia, România, Ungaria, Croația, Cehia și Spania, cuprinde 1.500 de copii cu vârste între 3 și12 ani și 100 de profesori cu experiență diferită, cunoștințe, credințe , limbi materne, dar idealuri educaționale comune.

DSC08518

Biblioteca trebuie să fie un loc de formare educațională, dar și un loc de întâlnire și relaționare social. Bibliotecile nu sunt doar un simplu intermediar, ci agenți de formare de mare valoare socială, culturală. Toate acestea sunt în beneficiul dezvoltării personale și sociale a copiilor.

DSC08531

Potrivit inițiatorilor acestui proiect acesta este motivul pentru care s-a decis alegerea acestei teme, urmărindu-se îmbunătățirea cunoștințele pentru a forma deprinderi și comportamente corecte de viață, dar și abilitățile de comunicare ale copiilor. Coordonatorii cred că profesorii pot organiza un proces modern de predare, atractiv și de mare calitate. Aceștia trebuie să învețe prin împărtășirea experiențelor lor cu partenerii. Cea mai bună modalitate de a-i învăța pe copii este încurajarea spre studiu, căutarea de informații folosind diferite mijloace pentru a ajunge la rezultatele finale.

Posted in Cursuri

Tags: , , , , , , ,