Piticii și-au reluat călătoriile!

20 Feb

Sâmbătă, 18 februarie, la Biblioteca Județeană “Panait Istrati” s-a desfășurat un nou Atelier “Călătoria Piticilor în Țara Uriașilor”, coordonat de prof. înv. primar Vali Mihaela Mihalcea și Irina Ene, bibliotecar. Tema atelierului a fost “minciuna”, începând, astfel o serie de discuții despre calitățile și defectele oamenilor. După ce au aflat povestea lui Ionică mincinosul si unele dintre cele mai reprezentative proverbe despre minciună, piticii l-au confecționat din diverse materiale pe Pinocchio, care, bineînteles, nu putea lipsi de la o astfel de discuție.

Atelierul se organizează lunar și se adresează copiilor cu vârste cuprinse între 5 și 11 ani. În cadrul activității au loc discuții tematice sau vizionări de filme educative, urmate de o parte practică, în care copiii realizează diverse obiecte handmade. Înscrierile se fac la Secția Mediatecă, în limita locurilor disponibile. Vă așteptăm!

Laura Caplea