Poezie turcă – Triplă lansare de carte

31 May

Biblioteca Județeană “Panait Istrati” Brăila a găzduit miercuri, 30 mai 2018, începând cu ora 17.00, o triplă lansare de carte: antologia „Poezie turcă modernă” de Nevzat Yusuf Sarıgöl, volumul „Tristeți pontice”(Dalgaların Hüznü) de Marian Ilie și volumul de poeme al lui Osman Bozkurt – “Șoapta viselor” (Düșlerin Esintisi).

Volumul „Tristeți pontice” (Dalgaların Hüznü) a fost publicat în 2017 la Editura „Betta” din București în ediție bilingvă, poetul român Marian Ilie traducându-și singur poemele în limba turcă. Marian Ilie s-a născut în anul 1950 în satul Gulianca din jud. Brăila. A absolvit Secţia Turcologie a Facultăţii de Limbi şi Literaturi Străine din cadrul Universităţii Bucureşti. A început să scrie poezie încă din anii de studenţie, primele poezii fiindu-i publicate în anul 1972 în revista literară „Amfiteatru”. A publicat volumele: „Dreaptă dragostea mea Mellactonia” (2007), „A doua Scrisoarea III” (2010), „Cântece din Prepeleac”( 2011), „Lampa mea cu gânduri mov” (2012), „Cuvintele, ah, cuvintele!!!…” (2015).

Nevzat Yusuf Sarıgöl este poet şi etnograf român de origine turco-tătară şi membru al Uniunii Scriitorilor din Republica Turcia. S-a născut în 1936, în comuna Albești, jud. Constanța. A urmat cursurile Facultăţii de Filologie, Bucureşti absolvind Secţia de limbă tătară. Sub semnătura sa, în calitate de autor sau traducător, au apărut cărțile: „Lirică turcă contemporană” (1974); „Poezia turcă de la începuturi până azi”, (1979); „Nasrattin Hocaga Dair Masallar/ Povești despre Nastratin Hogea” (1983); „Poezia populară turcă” (1986); „Ghid de conversaţie româno-turc” (2001, 2005); „Fuzûlî, Gazeller / Gazeluri” (2005); „Dede Korkut: Povestiri” (2002); „Cele mai frumoase basme turceşti” (2011). La acestea se adaugă două volume de proză originală, în limbile turcă şi tătară „Tabanıma Gömelek Caktım” (1995) şi „Kelebeklerimin Öldüğü Gün” (1999), precum şi numeroase poezii în limbile tătară, turcă şi română, publicate în diverse periodice din ţară şi străinătate.

Volumele au fost prezentate de Viorel Coman, scriitor și critic literar. A moderat: Dragoș Adrian Neagu, directorul instituției gazdă. Evenimentul a avut loc la Sala “Fănuș Neagu”, et. 3, la sediul bibliotecii din Piața Poligon nr. 4.

Tags: , , , , , ,