„Povești cu Zâna Măseluță” – Vezi aici ce i-a învățat Zâna pe copii

13 Aug
  • Atelierul „Povești cu Zâna Măseluță”, din cadrul Clubului de vacanță de la Biblioteca Județeană Panait Istrati, este destinat copiilor care astfel vor învăța care sunt prietenii si dușmanii dinților și cum trebuie realizat un periaj corect pentru a preveni apariția cariilor

În perioada 10 – 14 august, la Biblioteca Județeană Panait Istrati Brăila are loc atelierul „Povești cu Zăna Măseluță”. Dr. Oana Piure, medic stomatolog, îi învață pe cei mici cine sunt prietenii dinților, cine le sunt dușmanii, de ce trebuie să meargă la medicul dentist și mai ales când pentru a preveni apariția cariilor, dar și cum trebuie realizat un periaj corect astfel încât dințișorii să nu aibă de suferit.

maseluta 2

Participanții la atelierul de luni, 10 august, au învățat câteva noțiuni elementare de igienă și au interacționat cu medicul stomatolog atunci când a venit vorba despre modul în care le sunt afectați dinții de carii. Prin joc, cei mici au înțeles în ce mod o carie pătrunde în dinte și cum afectează structura acestuia. Doi câte doi, cei mici au reconstituit cele trei învelișuri ale dintelui și s-au distrat copios când au văzut cum fiecare strat în parte este afectat de bomboane, sucuri carbogazoase și ciocolata. În plus, copiii au conștientizat ce anume se petrece în interiorul dintelui atunci când apare senzația de durere și că imediat ce apare un astfel de semnal trebuie să meargă de urgență la medicul stomatolog.

maseluta 1

“După fiecare masă trebuie să ne spălăm pe dinți, dar dacă acest lucru nu se poate obligatoriu trebuie să ne spălăm pe dinți dimineața și seara” – a explicat dr. Oana Piure, care le-a arătat imagini cu modul în care se realizează un periaj corect, de la gingie către dinte. Pentru a le exemplifica copiilor modalitatea corectă de a se spăla pe dinți, medicul stomatolog le-a dăruit tuturor participanților câte o periuță de dinți pe care cei mici au testat cunoștințele acumulate la curs.

Tot în cadrul acestui atelier fiecare copil a realizat un model de ghips și au aplicat obturații dentare așa cum dr. Oana Piure realizează în cabinetul stomatologic.

Maseluta

Atelierul „Povești cu Zâna Măseluță” a fost organizat în cadrul Clubului de vacanță.

Teodora Soare

Tags: , , , , , ,