Premiere Concurs “Centenarul României Moderne”

03 Dec

Etapa finală a concursului școlar  “Centenarul României Moderne” organizat cu prilejul a 100 de ani de la reîntregirea țării noastre s-a desfășurat miercuri, 28 noiembrie, la Biblioteca Județeană Brăila cu 9 echipe participante.

Câștigătorii sunt:
Premiul I – Echipa “Descendentele”- Liceul Gh. M. Murgoci (Borș Nicoleta, Iuga Elena, Zafiu Marina, coord. prof. Vlad Alina)
Premiul II – Echipa “TDI”- Liceul N. Iorga (Vasile Paul-David, Radu Iulian, Coteț Tiberiu-Marian, coord. prof. Andrășoae Mariana, Moraru Emelina)
Premiul III – Echipa “CNNB-istele” – Liceul N. Bălcescu (Andronache Mihaela, Zaharia Claudia, Paraschiv Andra, coord. Prof. Pavel Corina Roberta)
Mențiune – Echipa “Blitz” (Căldăruș Elena, Ghionea Mihai, Constantin Gabriel, coord. Prof. Andrășoae Mariana)

Juriul a fost format din: prof. Onosă Dorel – Liceul “Gh. M. Murgoci” și Grosu Cornelia – Liceul de Artă “Hariclea Darclee”. Premiile au fost asigurate din sponsorizări. Felicitări tuturor participanților!

Coordonatorul concursului: Ion Volcu, șef birou Colecții Speciale. Centrul Multilingv din cadrul bibliotecii.

Laura Caplea