Premii concurs “Orașul Meu, Familia Mea”

14 Nov
Vineri, 10 noiembrie, la Centrul Multilingv al Bibliotecii a avut loc premierea participanților la Concursul de istorie locală “Orașul meu, Familia mea”, ediția a V-a, adresat elevilor brăileni de gimnaziu și liceu. Organizatorii și-au propuns valorificarea patrimoniului documentar, imagistic și educarea tinerilor în spiritul respectului față de trecutul și prezentul comunității, față de valorile și tradițiile locale.  Concursul urmăreşte recuperarea unor elemente valoroase ale patrimoniului cultural local, reprezentate de fotografia etnografică de familie, însoţită adesea de documente scrise. Fotografiile reprezintă mărturii istorice vizuale, iar poveștile din spatele acestora permit reconstituirea unui întreg context de viaţă: economic, social, cultural, religios, ideologic.
La secțiunea de Istorie locală elevii au realizat un colaj de fotografii de familie mai vechi de 20 de ani, din  colecţiile personale sau ale familiei, iar pentru secțiunea Genealogii elevii au avut de realizat Arborele genealogic al propriei familii pe cel puțin patru generații.

Câștigătorii sunt:
*Secțiunea Genealogii