Prima etapa a proiectului “Voluntar european pentru comunitatea braileana”

29 Jul

Proiectul Voluntar european pentru comunitatea braileana derulat în Biblioteca Judeteana Panait Istrati, a început pe 27 iulie 2011, cu o sesiune de informare pe teme europene. Au fost prezenti 10 voluntari ce au ales sa se alature Bibliotecii în misiunea de a disemina informatii europene în rândul tinerilor si a întregii comunitati.

Pe ordinea de zi a discutiilor s-au aflat subiecte ca: beneficiile voluntariatului pentru tinerii care aleg sa se implice în astfel de actiuni, informatii generale despre Uniunea Europeana( scurt istoric, principalele institutii comunitare, simbolurile UE- drapelul, imnul, moneda si deviza), precum si înfiintarea Punctului de Informare Europeana în cadrul Bibliotecii, ca urmare a unui acord de  colaborare cu Centrul de Informare Europe Direct, Braila. De asemenea, au fost prezentate diverse oportunitati în materie de educatie si formare profesionala.

Bibliotecile au înteles sa deruleze astfel de proiecte deoarece dispun de potential uman si profesional pentru a sprijini actiuni de voluntariat, depunând o munca plina de convingere si pasiune. Pe viitor Biblioteca se poate implica si în alte proiecte de voluntariat pe linie de organizare, gazduire si promovare.

Le multumim celor 10 voluntari ce s-au alaturat proiectului si asteptam ca la finalul întâlnirilor sa disemineze catre comunitate informatiile obtinute aici. Merita aplauzele noastre urmatorii elevi aflati la început de drum în actiunile de voluntariat: Dragu Mihaela, Stefu Madalina-Andreea, Raileanu Gabriela-Nicoleta, Huiu Andreea-Cristina, Mustata AlinaGeorgiana, Caplea Elena, Raduta Daniela-Ionela, Radu Cristina-Gabriela, Ciochina Bogdan.

Coordonator proiect,

Laura Caplea