Programul aniversar: 140 ani de la înființare

19 Aug

Pentru a marca 140 de ani de la înființarea bibliotecii publice și a muzeului la Brăila, Biblioteca Județeană “Panait Istrati” Brăila organizează o serie de manifestări aniversare pe parcursul zilei de 23 august 2021.

Programul cuprinde:

Ora 10.00 – Expoziție documentară „Arc peste timp” – Secția Împrumut Cărți pentru Adulți;

Ora 10.30 – Deschiderea oficială a Bibliopunctului – stație automată de împrumut carte – Faleza Brăilei, zona scenei;

Ora 17.30 – Vernisajul expoziției foto – documentare  „Vârstele Bibliotecii: 1881-2021”; Lansarea Ghidului de bibliotecă „140 de ani de bibliotecă publică la Brăila”; Lansarea volumelor „Consiliul Județean Brăila de-a lungul vremurilor” și „Instituția Prefectului Brăila de-a lungul vremurilor”, semnate de Ioan Munteanu – Spațiul Expozițional din Parcul Bibliotecii Județene.