Proiect național de scriere creativă „FANTEZII LITERARE”

31 Jan

Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila desfășoară în perioada ianuarie – noiembrie 2020 Proiectul național de scriere creativă „FANTEZII LITERARE”, aflat la prima ediție.

S-au alăturat acestui proiect: Biblioteca Județeană „George Barițiu” Brașov (Melania Luana Butnariu,bibliotecar coordonator), Biblioteca Județeană „Octavian Goga” Cluj (Cristina Pop și Saveta Dărăban, bibliotecare coordonatoare),Biblioteca Bucovinei „I. G. Sbiera” Suceava (Mirela Lica – bibliotecar metodist și Victoria Sbiera bibliotecar coordonator), Biblioteca Județeană „Alexandru Odobescu” Călărași (Simona Calciu – bibliotecar coordonator) și Biblioteca Județeană „Ștefan Bănulescu” Ialomița (Mariana Năstase – bibliotecar coordonator). Le mulțumim tuturor pentru interesul acordat și așteptăm și alte biblioteci din țară să participe la acest nou proiect inițiat de Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila.

Prin acest demers putem contura un nou tip de serviciu care se poate dezvolta în bibliotecile publice din țară, identificând și promovând totodată valori autentice locale.

Coordonatorii proiectului sunt Roxana Neagu și Teodora Soare din cadrul bibliotecii brăilene.

Regulamentul și etapele integrale ale Proiectului național de scriere creativă „FANTEZII LITERARE” se regăsesc pe site-ul Bibliotecii Județene „Panait Istrati” Brăila.