Proiect Național de Scriere Creativă FANTEZII LITERARE

16 Jun

Pachetele cu coletele de cărți pentru participanții la Proiectul Național de Scriere Creativă „FANTEZII LITERARE” sunt în pregătire, zilele acestea, la Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila, organizatoarea activității.

Antologia „Fantezii literare”, proaspăt scoasă din tipar, va ajunge în perioada următoare la toți cei care au text publicat în volum, dar și la bibliotecarii coordonatori ai atelierelor de scriere creativă. Câștigătorii vor primi alături de antologie cărți, diplome, semne de carte.

Premianții vor intra și în posesia banilor în perioada următoare.

Vă reamintim că Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila desfășoară în perioada ianuarie 2020 – iunie 2021 Proiectul Național de Scriere Creativă „FANTEZII LITERARE”, aflat la prima ediție. Alături de Biblioteca Județeană Brăila s-au aflat Biblioteca Județeană „George Barițiu” Brașov, Biblioteca Județeană „Octavian Goga” Cluj, Biblioteca Bucovinei „I. G. Sbiera” Suceava, Biblioteca Județeană „Alexandru Odobescu” Călărași, Biblioteca Județeană „Ștefan Bănulescu” Ialomița, Biblioteca Județeană „V. A. Urechia” Galați, Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu” Neamț și Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” Arad.

Proiectul Național de Scriere Creativă „FANTEZII LITERARE” presupune colaborarea între bibliotecile publice din țară pentru identificarea și valorificarea potențialului creator în domeniul prozei al elevilor cu vârste cuprinse între 13 și 19 ani. Totodată scopul acestui demers este acela de a intensifica activitățile de scriere creativă în cadrul bibliotecilor publice și de a dezvolta abilitățile bibliotecarilor în coordonarea acestui tip de ateliere.

Coordonatorii proiectului sunt Teodora Soare și Roxana Neagu din cadrul bibliotecii brăilene.