Reușite de excepție prin efort susținut

25 Jul

Printre activitățile sportive din cadrul „Școlii de vară dunărene”, proiect al Bibliotecii Județene „Panait Istrati” Brăila se remarcă și voleiul. Tot mai mulți sunt copiii care își doresc să practice acest sport, iar acum au avut această posibilitate. Știm că performanța vine în orice sport cu destul de multe sacrificii și, tocmai de aceea, apreciem eforturile antrenorilor care reușesc să ofere lecții gratuite copiilor înscriși la Clubul de vacanță al bibliotecii. Mulțumim antrenoarei Roxana Oancea pentru toate reprizele de mișcare oferite, gratuit, tuturor participanților înscriși la această activitate.

Echipa de volei din cadrul Clubului Sportiv Municipal Brăila a apărut în anul 2013, fiind coordonată de antrenoarea Roxana Oancea și, de atunci, a participat la Campionatul Național de Volei la toate categoriile de vârstă – Minivolei, Speranțe, Cadeți, Juniori. De fiecare dată rezultatele nu au întârziat să apară, ajungând în turneu până în semifinale. Performanța se repetă și în acest sezon 2019 – 2020, echipa coordonată de Roxana Oancea urmând să participe la Campionatul Național de Volei rezervat juniorilor al cărui start se dă în octombrie 2019.