Să învățăm să coasem!

12 Feb

Se apropie primăvara și începem să lucrăm la mărțisoare, de data asta împodobite cu motive tradiționale. La întâlnirea de sâmbătă, 10 februarie, am testat pe pânză câteva modele simple, accesibile copiilor, iar ei s-au descurcat de minune cu acul și ața. Ne inspirăm din cărțile pe care le avem în bibliotecă, avem o sumedenie de ațe colorate și nu ne oprim doar la cusături pe etamină. Lucrăm și broderie și string art- o tehnică de cusături pe carton, de câte ori vrem să exersăm și altceva mai deosebit.

Atelierul reprezintă un bun prilej pentru a descoperi acest meșteșug păstrat de-a lungul generațiilor și ne bucurăm că cei mici sunt receptivi la propunerea noastră. Așadar, cei interesați de activitate sunt așteptați de două ori pe lună la Atelierul de Cusături, care se desfășoară la Secția Împrumut Adulți, începând cu ora 10.00. Coordonatori: Leta Răileanu și Doina Lalu, bibliotecari.

Laura Caplea