Să învățăm să programăm jocuri

03 Oct

A început școala cu multe materii și programul încărcat, dar cine dorește să se recreeze își face timp în week-end pentru Atelierul “Să învățăm să programăm jocuri”, organizat la bibliotecă în fiecare sâmbătă. La ultima întâlnire, care a avut loc la Sala de Lectură, copiii s-au familiarizat cu limbajul de programare grafic Scratch.  Cu ajutorul acestui program care se poate folosi gratuit cei mici pot crea povești interactive, animații și jocuri. Prin simpla tragere şi aşezare a unor blocuri colorate se mai poate crea muzică, artă, prezentări şi multe altele.

Activitatea este coordonată de Gabriel Dura, profesor voluntar și Monica Ionescu, bibliotecar. Următorul atelier va avea loc sâmbătă, 6 octombrie, de la ora 11.

Laura Caplea

Posted in Cursuri