Să-l cunoaștem pe Brâncuși

17 Feb

Anul acesta se împlinesc 60 de ani de la moartea lui Constantin Brâncuși, prilej cu care la Bibliotecă s-a organizat astăzi, 16 februarie, activitatea “Să-l cunoaștem pe Brâncuși”, coordonată de colega noastră Mara Ionașcu. Au participat elevii clasei a V-a de la Colegiul “Gh. M. Murgoci”, însoțiți de prof. Alina Vlad. Copiii au aflat lucruri interesante despre opera și viața lui Brâncuși, prezent în cele mai mari muzee din lume și considerat pe bună dreptate cel mai mare sculptor al secolului XX.

După ce au asistat la o prezentare despre Brâncuși, copiii au desenat la alegere trei dintre sculpturile marelui artist, după care au explicat ce le-a plăcut la aceste opere. Fie că a fost vorba de sculpturi ca Sărutul, Pasarea în văzduh, Domnișoara Pogany sau Cumințenia pământului, copiii au încercat să le redea cât mai fidel pe coala de desen.

Laura Caplea