Șanse prin comunicare

20 Apr

Joi, 20 aprilie, la Biblioteca Județeană “Panait Istrati” Brăila a avut loc lansarea Revistei NOI a Penitenciarului Brăila ( an VIII, nr.14/2017). Apărută cu sprijinul Bibliotecii, revista cuprinde creațiile literare ale unor persoane care își ispășesc la penitenciar diverse pedepse.

În cadrul evenimentului persoanele private de libertate au susţinut împreună cu preotul Bogdan Dănuţ un recital de cântece pascale și poezii. De asemenea, a fost organizată expoziția “Săptămâna Luminată” ce cuprinde icoane, ouă pictate și diverse decorațiuni handmade realizate în penitenciar. Manifestarea a fost moderată de Ion Volcu, șef birou în cadrul Bibliotecii.

Vă amintim că Biblioteca Județeană „Panait Istrati” desfășoară la Penitenciarul Brăila un program socio-cultural numit “Șanse prin comunicare” inițiat din anul 2009. Reprezentați din partea Penitenciarului sunt: Didi Miler- director adjunct EAP, Daniel Barbu – directorul instituției și Daniela Dinulescu -inspector.

Revista “Noi” reprezintă una dintre activitățile proiectului, care încurajează detinuții cu talent în arta scrisului să-și publice creațiile. În cuprinsul revistei găsim atât poezie cât și proză.   Subiectul mai multor poezii îl constituie singuratea, regretele, sărbătorile pascale și primăvara. Revista are un tiraj limitat și se distribuie în Penitenciarul Braila, dar poate fi găsită și la Biblioteca Judeteana Braila.

Laura Caplea