„Sărbătoarea cărții și a bibliotecarului” – 23 aprilie

26 Apr

Ziua Internațională a Cărții și a Drepturilor de Autor se sărbătorește anual pe 23 aprilie și este organizată de UNESCO  în scopul promovării lecturii, publicării și a drepturilor de autor. În România se consideră că lectura și cartea nu pot fi gândite în afara bibliotecilor și a bibliotecarilor, astfel încât printr-o hotărâre guvernamentală din 2005, data de 23 aprilie a fost declarată Ziua Bibliotecarului.

Afis - Ziua Bibliotecarului

Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila marchează această zi printr-o expoziție foto-documentară numită „Sărbătoarea cărții și a bibliotecarului”, deschisă publicului în perioada 22 aprilie – 8 mai, la Secția Împrumut carte pentru adulți. Expoziția este organizată de Sorin Neagu, bibliotecar.

Laura Caplea,

bibliotecar