Sărbătoarea cărții și a bibliotecarului

24 Apr

Anual, pe 23 aprilie se sărbătorește Ziua Internațională a cărții și a drepturilor de autor, organizată de către UNESCO în scopul promovării lecturii, publicării și a drepturilor de autor. Prima astfel de manifestare s-a desfășurat în 1996.

23 aprilie marchează trecerea în neființă a doi titani ai literaturii universale: William Shakespeare și Miguel de Cervantes, precum și nașterea altora, precum: Vladimir Nabokov și Maurice Druon.

Prin Hotărâre de Guvern, ziua de 23 aprilie a fost declarată “Ziua Bibliotecarului din România”, astfel că în România, începând cu 2005, în ziua de 23 aprilie se sărbătorește și Ziua Bibliotecarului concomitent cu Ziua Internațională a cărții și a drepturilor de autor.

Pentru a marca această zi Biblioteca Județeană “Panait Istrati” Brăila organizează in perioada 21 aprilie-5 mai, în cadrul secției Împrumut pentru Adulți, expoziția documentară intitluată “Sărbătoarea cărții și a bibliotecarului”. Expoziția este realizată de Silvia Iacob, bibliotecar.