Școala altfel – Să descoperim biblioteca

17 Apr

Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila a găzduit marți, 16 aprilie 2019, noi activități cuprinse în cadrul programului „Școala altfel”. Elevii clasei a V-a de la Școala nr. 20, coordonați de către profesorii Neamțu Rodica și Murgu Nicoleta au vizitat biblioteca. Au aflat mai multe despre modul în care pot împrumuta cărțile, despre secțiile instituției și despre activitățile desfășurate aici, chiar de la șef birou Valentina Chiriac.

Și micuții de la clasa a VI-a din cadrul Liceului Teoretic „Nicolae Iorga”, îndrumați de profesor Stupariu Ioana au descoperit biblioteca și au aflat despre toate activitățile la care pot participa. Ghid și de această dată a fost Valentina Chiriac, șef birou în cadrul bibliotecii.

Vizitatorii au fost fascinați și de istoria plină de farmec a clădirii care adăpostește Secția de Împrumut carte pentru adulți, un imobil de patrimoniu cu o poveste aparte.

Teodora Soare