Sesiune de lucru – „Arta de a scrie”

29 May

Vineri, 25 mai 2018, Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila a fost gazda celei de-a treia întâlniri din cadrul Atelierul de creație „Arta de a scrie” – un proiect care dorește creșterea apetitul pentru citit și cultură a tinerei generații.

Temele sesiunii au fost utopia, distopia, ucronia, fiind lecturate totodată textele participanților și discutându-se pe baza lor. Lectori au fost Mircea Cărbunaru și Gabriel Valentin Sârbu, iar coordonatorul proiectului este Elisaveta Drăghici, restaurator în cadrul bibliotecii.

Vă reamintim că prin acest atelier Biblioteca  Județeană „Panait Istrati” își propune descoperirea, încurajarea şi promovarea creatorilor de literatură Fantasy & Science Fiction, textele acestora urmând să fie publicate într-o antologie la finalul celor 8 sesiuni de scriere creativă.

Următoarea întâlnire va avea loc pe data de 22 iunie 2018.

Proiectul Atelierul de creație „Arta de a scrie” este realizat în parteneriat cu Asociația culturală brăileană ART ZONE, Inspectoratul Școlar Județean Brăila și Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Brăila.

Tags: , , , , , , , ,