Sesiune specială „Poveştile IEI”

23 Feb

Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila organizează joi, 25 februarie 2016, ora 16.30, la Secția Mediatecă, o nouă întâlnire în cadrul Atelierul „Poveştile IEI”. Vom sărbători împreună Dragobetele și ne vom bucura de prezența d-lui Paul Buța, actor la Teatrul Muzical „Nae Leonard” Galați şi meşter popular, care duce o intensă activitate de păstrare şi conservare a folclorului românesc prin Centrul Cultural “Dunărea de Jos”. Alături de el vor fi prezente şi alte gălăţence, pentru că Grupul Poveștile IEI Brăila – Galați atrage de la o lună la alta tot mai multe participante.

foto atelier IE

Evenimentul este organizat de Corina Ciuraru, șef serviciu în cadrul Bibliotecii, care va oferi sfaturi începătoarelor despre cum se coase o ie, încurajându-le să aducă la atelier ce mai găsesc prin cuferele vechi: cămăşi, poale, catrinţe sau ştergare.

Laura Caplea,

bibliotecar