Stiri cu adieri de primavara din bibliotecile locale brailene

10 Mar

Cu cât ne dorim mai mult sa vina, cu atât primavara se lasa mai mult asteptata. Cu tot frigul de afara, primavara, Martisorul si personajele feminine dragi noua le omagiem în prima saptamâna a lui martie, deci noutatile nu au asteptat prea mult ca sa apara.

Primii ghiocei apar de la Romanu, unde, din timp, bibliotecara Mihaela Coman a strâns la treaba amatorii de martisoare. Biblioteca s-a umplut de copii, materiale diverse, foarfece, lipici si voie buna. Ce-a iesit? Ne povesteste chiar bibliotecara, cu mândrie:

La Romanu s-a continuat traditia Martisorului, în zilele cu ninsori puternice si drumuri închise, unele din elevele care faceau naveta, neavând unde merge, au venit la biblioteca sa vorbeasca pe messenger cu colegele lor de la Braila despre absentele lor de la scoala, iar, daca tot au venit, le-am propus sa ne apucam de martisoare de acum, din februarie, pentru ca sa avem timp sa le terminam. Cu toate ca eu facusem un anunt pentru cine are ate, lâna, margele, paiete, a trebuit sa cumpar ipsos, pahare de unica folosinta, coli cartonate din diferite culori, itamina etc.

A doua zi ne-am adunat fortele si ne-am apucat de treaba pentru ca unde-s multe idei si mâini dibace, rezultatele sunt pe masura. Cred ca a iesit super aceasta actiune, iar, la câteva zile, au venit si câteva fetite de la scoala generala din comuna care m-au rugat ca duminica sa le arat si lor martisoarele facute din ipsos turnat în forme de fondante (“Ce idee geniala ati avut, d-na bibliotecara” au zis ele încântate ). Aceste minunate fetite au fost bucuroase ca vor avea martisoare facute de mânutele lor îndemânatice pentru a le darui colegelor, mamicilor, bunicutelor….

Aceste martisoare vor fi daruite în ziua de 1 martie, dar pâna atunci aceste martisoare sunt expuse la intrarea în Caminului cultural.

O alta stire-ghiocel vine câteva zile mai târziu, când la Mircea Voda, Cornelia Presada, inimoasa bibliotecara si manager al Centrului PAPI ne povesteste ce a planuit pentru mircencele ei

De 8 Martie, femeile din comuna Mircea Voda au fost invitate la Caminul Cultural din localitate pentru a fi sarbatorite. Au fost 90 de participante care au petrecut într-un cadru cald si reconfortant o seara frumoasa. Au avut ca ambient muzica oferita de catre formatia”Fratii Avram” din orasul Faurei. A fost o seara deosebita în care fiecare femeie s-a simtit, frumoasa, iubita, apreciata si respectata. Nu a fost nici un fel de limita de vârsta, au foat doamne între 17 ani si 60 ani. Au dansat, s-au bucurat de orele petrecute împreuna. S-a comunicat si s-a petrecut pâna la ora 1,00 din noapte.

Doamnele au fost întâmpinate la intrare de catre domnul primar Alexandru Mosescu cu câte o floare, gest pe care doamnele l-au apreciat.

Activitatea a fost organizata de catre primarie, biblioteca si Centrul PAPI. S-a creat un comitet pentru a face toata munca, “staff-ul”, cum glumeau doamnele si totul a fost pus la punct pana la cel mai mic amanunt.  În dreptul fiecarei mese se afla o urare pentru femeile deosebite care au participat: Fii frumoasa, fii blânda, fii înteleapta, fii iubitoare, fii surâzatoare etc, lucru care le-a încântat pe doamne.

Am apreciat ca un gest deosebit sponsorizarea unei  doamne din Braila, cu care Centrul PAPI a colaborat si care a vrut sa se implice si de Ziua femeii, gest pentru care îi multumim.

Nu este greu sa organizezi o asa activitate, daca ai un grup format din câteva doamne de baza si care se implica total.

Dupa cum cred ca am demonstrat si prin aceasta activitate, biblioteca si Centrul PAPI din Mircea Voda sunt în centrul atentiei locale si pe zi ce trece capata o mai mare apreciere în comunitate. Totdeauna toate categoriile de vârsta (copii, femei, pensionari, tineri,etc) au raspuns prezent la activitatile organizate si stiu ca acolo unde este implicat personalul bibliotecii si Centrului  activitatile sunt cu numar mare de participanti.

Doresc sa multumesc tuturor doamenelor participante, sper ca au petrecut o seara frumoasa la Caminul Cultural. Speram ca aceasta activitate sa devina o baza pentru anii viitori si în 2013 sa realizam o actiune si mai reusita.

Unii, mai cârcotasi vor comenta: ce cauta biblioteca în toate aceste actiuni? Altii vor spune ca este prea putin. Biblioteca trebuie sa fie sufletul unei comunitati. Lumea va veni cu drag la biblioteca daca aceasta, prin bibliotecarul ei, se implica în viata si problemele cetatenilor. Bibliotecarul trebuie sa stie sa lucreze în folosul tuturor: copii, femei, batrâni si fiecare actiune oricât ar fi simpla înseamna pentru bibliotecar timp, uneori bani, dar multa, multa satisfactie. Numai asa ne vom demonstra cu adevarat utilitatea si necesitatea ca biblioteca sa  reziste si numai astfel putem sa simtim cu adevarat ca suntem de folos.

Posted in Biblionet

Tags: , , , , , ,