Târg de Carte la Galați

26 May

Miercuri, 25 mai 2016 s-a deschis la Galați Festivalul Internațional al Cărții “Axis Libri”, târg de carte aflat deja la a VIII-a ediție. Deschiderea oficială a avut loc la ora 11.00.

DSC08630

Alături de oficialitățile gălățene s-a aflat și managerul Bibliotecii Județene „Panait Istrati” Brăila, Dragoș-Adrian Neagu, președintele Asociației Naționale a Bibliotecarilor și Bibliotecilor Publice din România.

DSC08649
Festivalul din acest an, desfășurat în aer liber, până pe 29 mai, pe Aleea Domnească din Galați reunește 220 de edituri cu 40 de standuri. Lansările de carte se vor împleti cu expozițiile, spectacolele, concursurile și alte surprize pregătite de organizatori, Biblioteca Județeană “V. A. Urechia”, sub patronajul Ministerului Culturii.

Tags: , , , , , ,