Teatru de/pentru copii la Biblioteca Judeteana

18 Apr

Trupa de teatru AMBITIOSII a Clubului Seniorilor din Biblioteca Judeteana “Panait Istrati” Braila are de ceva vreme “concurenta” serioasa prin grupul “Micii actori”, coordonat de doamna Teodora Nicolau, profesor pentru înva?amântul primar la Colegiul Na?ional “Ana Aslan”  ?i doamna prof. Ilie Karmina Elena, profesor la Palatul Elevilor ?i Copiilor Braila.

În data de 4 aprilie 2012, la Biblioteca Jude?eana “Panait Istrati” Braila, a avut loc prezentarea scenetei “Lan?ul slabiciunilor”, de I.L. Caragiale. In distributie, elevi ai clasei a IV-a B din unitatea scolara amintita:

Caragiale- Alexandru Racovi?a
prof. Ionescu- ?tefan Mocanu
d-na Georgescu- Raluca Boala
Mari Popescu – Gabriela Zlotea
d-na Dascalescu – Raluca Ion
d-na Preotescu – ?tefania Strîmbeanu
d-na Diaconescu – Alexandra Bogoiu
d-na Sachelarescu –  Cristina Popescu
d-na Iconomescu – Cristina Cioclu
d-na Piscupescu – Rebeca Hârlab
Activitatea face parte din cele propuse în cadrul proiectului educa?ional “Fascinanta lumea a teatrului”, organizat de Colegiul Na?ional “Ana Aslan”, în parteneriat cu: Inspectoratul Scolar Judetean Braila , AGIRO, sucursala Braila , Biblioteca Judeteana “Panait Istrati” Braila ?i Palatul Elevilor ?i Copiilor Braila. S-a realizat astfel un program atractiv pentru copii în cadrul ac?iunilor “?coala altfel”  ?i în cadrul proiectului “Saptamâna familiei, saptamâna fara televizor” ini?iuat de ZIBO.
Speram ca fotografiile sa va convinga de talentele artistilor.
dr. Eduard Claudiu Braileanu,
sef serviciu Relatii cu Publicul,