Timpul petrecut în fața ecranului

14 Jun

În data de 13 iunie a avut loc la Biblioteca Județeană Brăila atelierul „Timpul petrecut în fața ecranului” la care au participat părinți alături de profesori de la Liceul Pedagogic, Colegiul Gh. M. Murgoci, Colegiul Economic și Liceul M. Sebastian. S-au prezentat statistici referitoare la timpul pe care copiii îl petrec în fața ecranelor, riscurile dar și beneficiile și calitatea timpului de ecran. Participanții au lucrat individual la realizarea unor contracte părinte-copil referitoare la timpul petrecut efectiv în fața ecranului, pe care aceștia să le prezinte copiilor acasă sau la clasă.

Activitatea a fost realizată de bibliotecar Dana Ciutacu și face parte din proiectul Erasmus COLIBLITE 2018 – 2020 (COmmunity LIBraries and digital LITEracy skills for migrant and low income families’ children).

Laura Caplea