Un nou număr al Revistei “NOI”

28 Dec

În prag de Crăciun, la Centrul Multicultural “Dunărea” a avut loc lansarea Revistei “NOI” a Penitenciarului Brăila ( an XII, nr. 22/2022). Apărută cu sprijinul Bibliotecii, revista cuprinde creațiile literare ale unor persoane care își ispășesc la penitenciar diverse pedepse.

Participanții au susţinut un recital de colinde și poezii, organizându-se cu acest prilej o expoziție cu decorațiuni handmade realizate în penitenciar. A moderat: Ion Volcu, șef birou în cadrul Bibliotecii.

Vă amintim că Biblioteca Județeană „Panait Istrati” desfășoară la Penitenciarul Brăila un program socio-cultural numit “Șanse prin comunicare” inițiat din anul 2009.

Coordonatori din partea Penitenciarului: Daniela Dinulescu și Andreea Ionela Hristache, Simona Calu – director adj. Reintegrare Socială și Horia Huluba – director Penitenciar.

Din partea Bibliotecii: Cerasela Georgescu – tehnoredactor, Dragoș Neagu – directorul instituției.

Revista “Noi” reprezintă una dintre activitățile proiectului, care încurajează detinuții cu talent în arta scrisului să-și publice creațiile.