Vernisaj la Biblioteca Jude?eana „Panait Istrati”

13 Aug

De?i este vara, spre bucuria atât a utilizatorilor cât ?i a iubitorilor de arta, biblioteca ?i arti?tii nu sunt în vacan?a. Astfel ca mar?i, 31 iulie 2012, ora 17.00, la sediul Bibliotecii Jude?ene „Panait Istrati” din calea Calara?ilor nr.54, a avut loc vernisajul primei expozi?ii personale de pictura a Leti?iei Popa.

Tanara artista Letitia Popa

Tânara artista, absolventa a Colegiului Na?ional „Nicolae Balcescu ?i membra a Cenaclului plastic – „Coloana H”, sub îndrumarea binecunoscutului artist plastic brailean, profesor Hugo Maracineanu, a expus în foaierul bibliotecii, un numar de 24 de lucrari, fiecare purtând un titlu sugestiv.

Dragos Neagu, Hugo Maracineanu si Letitia Popa

În deschidere, a luat cuvântul gazda acestei manifestari, directorul Bibliotecii Jude?ene „Panait Istrati”, d-l Drago? Neagu. Acesta ?i-a manifestat bucuria de a fi gazda acestui act artistic, mai ales ca lucrarile expuse au ?ansa de a  fi admirate de multe priviri, in biblioteca intrând zilnic, in medie, un numar de 400 de utilizatori.

D-l profesor Hugo Maracineanu a facut o prezentare succinta a lucrarilor expuse de tânara artista. „ Este vizibila dorin?a de dialog între adolescentul viforos, razvratit, avid de taine ?i scheme simbolice, de sensurile ascunse ale culorilor ori ale ductului tu?ei, ale aspectului petei, ale totului unitar, armonic sau dizarmonic.”

Vizibil emo?ionata, dar încurajata de privirile parin?ilor sai, Leti?ia a mul?umit tuturor pentru participare ?i a declarat expozi?ia deschisa.

Monica Ionescu

Bibliotecar