Vesti bune de la Însuratei

01 Jun

Însuratei este unul din cele trei orase ale judetului Braila (în afara de municipiu) care merita o biblioteca pe masura. Bibliotecara, Fanica Popa, îsi doreste foarte multe pentru biblioteca ei însa spatiul a fost întotdeauna o mare problema.

Stia ca trebuie ceva schimbat, însa ca sa propuna ceva concret primariei, ar fi trebuit sa stie foarte bine cum sa arate un spatiu de biblioteca adecvat zilelor noastre. Sansa a aparut în urma participarii la cursul pilot sustinut de ANBPR Dezvoltarea serviciilor de biblioteca. Acolo a înteles cum se organizeaza un spatiu util  în egala masura publicului, dar si bibliotecarului care îl deserveste.

Înarmata cu informatii, bibliotecara noastra a ajuns acasa si i-a prezentat primarului niste propuneri concrete. Stim foarte bine ca atunci când doresti sa ti se rezolve niste probleme, trebuie sa ai pregatite si niste solutii în acest sens.

Sa urmarim cum Fanica Popa ne povesteste derularea evenimentelor:

Printre alte cursuri sustinute la Biblioteca Judeteana care m-au facut sa înteleg cât de importanta este aceasta institutie minunata ,,biblioteca”, se numara si cursul de ,,servicii noi de biblioteca”, curs la care am participat cu mare drag. Din prima clipa mi-am dat seama ca aceste ,,servicii noi” îmi sunt benefice pentru biblioteca unde lucrez.

În cele trei zile am învatat ca trebuie sa ne învingem teama, sa depasim obstacolele pentru îmbunatati serviciile bibliotecii. A fost un curs mai mult practic din punctul meu de vedere si foarte reusit.

Noi avem nevoie de practica, avem nevoie sa comunicam, sa creem. Ma gândeam ca ar fi frumos sa se tina urmatoarele cursuri si în judet, de exemplu la mine. Asa ne-am cunoaste mai bine, am învata unii de la altii. De aceea la întoarcere, primul gând a fost sa merg la domnul primar sa-i împartasesc ideile mele de la curs.

Singurul obstacol era mereu spatiul în biblioteca, neîncapator pentru utilizatori. Dupa care am invitat comisia de cultura pentru a le reprezenta activitatea si problemele cu care ma confruntam.

Cu sprijinul domnului primar si al consilierilor locali s-a gasit solutia de reabilitare a bibliotecii printr-un proiect MDRT care s-a trimis spre aprobare. Asteptam cu nerabdare sa le oferim utilizatorilor nostri o biblioteca moderna.

Rezolvarile nu vin întotdeauna atât de repede pe cât ne-am dori, însa, în cazul de fata, se pare ca ne apropiem de un final fericit pentru biblioteca din Însuratei.

Nu negam meritele primarului din localitate, ba chiar le apreciem, însa, fara consecventa si implicarea bibliotecarei, probabil ca totul ar fi durat mult mai mult pâna la atingerea unui deznodamânt bun. Nu ne ramâne decât sa asteptam ca proiectul înaintat de primarie sa aiba succes si sa inauguram o biblioteca noua.

Le dorim succes în implinirea unui vis frumos pentru întreaga comunitate din Însuratei: o biblioteca moderna, functionala si, mai ales, primitoare!

Tags: , , , , ,