Voluntar la biblioteca – o experienta de neuitat

22 Jan

Sub îndemnul “E u?or sa fii voluntar”, în 2011 – “Anul European al Voluntariatului”, Asociatia Nationala a Bibliotecarilor si Bibliotecilor Publice din România-Filiala Braila în colaborare cu Asociatia pentru Integrare Europeana a Tinerilor prin Cultura, Arta, Educatie, Ecoturism, Sport si Voluntariat a organizat Târgul de oferte pentru voluntari, o manifestare ce a stârnit interesul multor tineri.

Iulia Golub este unul dintre voluntarii no?tri activi. Pentru a o cunoaste mai bine si a afla ce impresie i-a lasat aceasta colaborare inedita, am rugat-o sa împarta?easca ?i altor tineri aceasta experien?a de via?a, pâna la urma.

M.I. Ce studii ai absolvit?

I.G.  Facultatea de Muzica, Universitatea “Spiru Haret” si Facultatea de Stiinte Administrative si Comunicare (cu master inclus) din cadrul Universita?ii ”Constantin Brâncoveanu” Pite?ti.

M.I.  Ce hobby-uri ai?

I.G.   Am multe pasiuni: muzica, lectura, dansul, înotul, internetul si exersarea limbii engleze.

M.I.   Ce te-a determinat sa devii voluntar la biblioteca?

I.G.    Am vazut anun?ul despre Târgul de oferte pentru voluntari si din moment ce nu mi-am gasit înca  un loc de munca, m-am decis sa fac voluntariat, ceea ce cu siguran?a nu va trece neobservat în CV-ul meu.

M.I.  Ti-a placut sa lucrezi cu publicul? Ai mai fost în postura aceasta pâna acum?

I.G.   N-am mai fost în aceasta postura, dar mi-a placut contactul direct cu oamenii. Am vazut ca vin la biblioteca oameni din toate categoriile de vârsta: elevi, studenti, vârsta mijlocie, pensionari. Mi-a placut sa vad ca oamenii citesc, contrar a ceea ce se spune, ca n-ar mai fi interesa?i de literatura. Mi-a facut placere sa-i ajut atunci când mi-au cerut informatii cu privire la gasirea unor car?i, când ceilalti colegi erau ocupa?i. Cu siguran?a ca fara sprijinul ?i îndrumarea adevara?ilor bibliotecari nu m-a? fi descurt la fel de bine.

M.I.   Dinauntrul ei, biblioteca si în special Biroul de Împrumut este asa cum  ti-ai inchipuit?

I.G.    Întotdeauna m-am simtit bine în universul cartilor si o activitate în acest domeniu îmi place. Ca cititor, remarcam numai bibliotecarul de la pupitru ?i multitudinea de carti, dar lucrând efectiv la o sectie de împrumut, am vazut exact ce presupune munca de bibliotecar în toata amploarea ei: împartirea cartilor pe domenii, asezarea acestora la raft, îndrumarea cititorilor si altele… În orele de vârf, când bibliotecarii sunt solicita?i mai mult, ajutorul voluntarilor este binevenit…

M.I.    Crezi ca te va ajuta aceasta experienta în ceea ce vei întreprinde de acum înainte, în viata?

I.G.    Da, pentru a acumula experienta care se cere într-un CV.  Totodata îmi ofera posibilitatea de a interactiona cu publicul, de a lucra în echipa, ceea ce este important pentru un job în domeniul meu de pregatire profesionala. De asemenea, exercitând o activitate, îmi pot autoevalua eficienta si managementul timpului.

M.I. Vei împartasi si altora din experienta ta?

I.G.   Da, deja am facut-o. Sunt persoane care ar fi interesate si ele de aceasta activitate si chiar mi-au cerut mai multe amanunte, despre ceea ce presupune aceasta. Constat cu surprindere ?i indignare ca la noi în România, în compara?ie cu celelalte state europene, voluntariatul nu este atât de des promovat.

M.I. Î?i multumesc pentru acest interviu si pentru munca pe care o desfasori în biblioteca. Biblioteca îi asteapta pe toti cei interesati sa activeze ca voluntari în cadrul institutiei. Miscarea voluntariatului a luat amploare în România, iar biblioteca este una din institutiile interesate de ea. Una din misiunile bibliotecii  este promovarea ideii de voluntariat la nivelul întregii comunitati, pentru toate vârstele si sectoarele de activitate.

Monica Ionescu

Bibliotecar