Zece parteneri – Proiect național de scriere creativă „FANTEZII LITERARE”

17 Feb

Prima etapă a Proiectului național de scriere creativă „FANTEZII LITERARE” desfășurat de Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila s-a încheiat. Alături de noi sunt parteneri în acest demers nouă biblioteci din țară: Biblioteca Județeană „George Barițiu” Brașov (Melania Luana Butnariu, bibliotecar coordonator), Biblioteca Județeană „Octavian Goga” Cluj (Cristina Pop și Saveta Dărăban, bibliotecare coordonatoare), Biblioteca Bucovinei „I. G. Sbiera” Suceava (Mirela Lica – bibliotecar metodist și Victoria Sbiera bibliotecar coordonator), Biblioteca Județeană „Alexandru Odobescu” Călărași (Simona Calciu – bibliotecar coordonator) și Biblioteca Județeană „Ștefan Bănulescu” Ialomița (Mariana Năstase – bibliotecar coordonator), Biblioteca Județeană „V. A. Urechia” Galați (Cecilia Manolescu – bibliotecar coordonator), Biblioteca Județeană „G. T. Kirileanu” Neamț (Mihaela Mereuță – director-manager, Daniela Anechitei – șef birou Secția de carte pentru Adulți, Mihael Balint – redactor, Amelia Bran – bibliotecar, Cristina-Elena Catana – bibliotecar coordonator, Dumitru Iacob – bibliotecar, Gențiana-Elena Ionescu – bibliotecar, Matei Kirileanu – redactor), Biblioteca Județeană „Paul Iorgovici” Caraș-Severin (Veronica Stieglbauer – bibliotecar coordonator) și Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” Arad (Mihaela Blaga – bibliotecar coordonator).

Le mulțumim tuturor pentru interesul acordat acestui nou proiect inițiat de Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila și le dorim mult succes în organizarea Atelierelor de scriere creativă.

Vă reamintim că prin acest program dorim conturarea unui nou tip de serviciu care se poate dezvolta în bibliotecile publice din țară, identificând și promovând totodată valori autentice locale.

Coordonatorii proiectului sunt Roxana Neagu și Teodora Soare din cadrul bibliotecii brăilene.

Regulamentul și etapele integrale ale Proiectului național de scriere creativă „FANTEZII LITERARE”, aflat la prima ediție, se regăsesc pe site-ul Bibliotecii Județene „Panait Istrati” Brăila – https://www.bjbraila.ro/.

Teodora Soare