Ziua Forțelor Terestre serbată la bibliotecă

25 Apr

Vineri, 20 aprilie, la Biblioteca Județeană “Panait Istrati” Brăila, s-a organizat o expoziție dedicată Zilei Forțelor Terestre, prilej cu care în curtea instituției a avut loc un spectacol artistic. Expozanții au fost: Brigada 10 Geniu “Dunărea de Jos”, Batalionul 285 Artilerie “Vlaicu Vodă”, Regimentul 528 Cercetare ISR “Vlad Țepes”, Biroul de Recrutare Brăila. Ziua Forţelor Terestre în România, este marcată anual pe 23 aprilie, prin evenimente desfășurate în toată țara: expoziţii de tehnică militară și activităţi de promovare a profesiei de militar.

Așa cum ne-am obișnuit în ultimii ani, în curtea bibliotecii s-a desfășurat cu  prilejul Zilei Forțelor Terestre un program artistic pentru publicul brăilean. Momentele artistice au fost susținute de Muzica Militară a Garnizoanei Brăila (dirijor plt.adj. Romică Nițu), Ansamblul de dansuri populare “Pandelașul” (instr. Marius Epure), Ansamblul de dansuri tradiționale grecești “Pandora Junior” (instr. Constantin Haraga), Trupa de majorete “Ritmic Dance” (instr. Gabriela Popa), Drill-Team-ul Batalionului 285 Artilerie (condus de plt. Dobrilă Tudorel). Moderatorul evenimentului a fost Ion Volcu, șef birou în cadrul bibliotecii.

Laura Caplea

Tags: